Виховання культура спілкування дітей старшого дошкільного віку. Діти дошкільного віку MAMA-Ua сайт для батьків
Головна » Для дошкільнят
Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...

Виховання культура спілкування дітей старшого дошкільного віку. Діти дошкільного віку

Виховання культури спілкування у дітей старшого дошкільного віку здійснюється в тісному зв'язку з формуванням у дітей навичок колективізму. Формуючи у дитини прагнення до спілкування, дорослі повинні заохочувати навіть найнезначніші спроби грати один з одним.

Корисно об'єднувати дітей навколо справ, які змушують їх разом радіти, переживати, відчувати почуття задоволення, проявляти доброзичливість. У цікавим, насиченим подіями життя спілкування дітей набуває особливої ​​стриманість. Педагог використовує різні прийоми, які допомагають урізноманітнити повсякденне життя дітей. Наприклад: вранці зустріти їх привітною посмішкою, постаратися захопити цікавою іграшкою. Сьогодні в його руках кошлатий ведмежа, який вітається з хлопцями. Ранок почався життєрадісно, ​​і цей настрій зберігається у дітей протягом дня. Переповнені враженнями, діти не раз повертаються до розмови про те, що їх здивувало і схвилювало. Спілкування між ними відбувається в атмосфері дружелюбності і привітності.

У вихованців дитячого садка виникає багато приводів для спілкування. Театр іграшок, пісня, проспівана на прогулянці, зібраний по квіточці букет, спонукання до обміну враженнями, змушують тягнутися до однолітків. Головне спілкування - дитина-дитина, дитина-діти йде за власним бажанням, т. К. Життя в суспільстві однолітків ставить вихованця в умови ділити щось разом: трудитися, грати, займатися, радитися, допомагати - словом, вирішувати свої маленькі справи. Завдання дорослих - направляти відносини дітей так, щоб ці відносини сприяли формуванню навичок колективізму. Важливо прищеплювати дитині елементарну культуру спілкування, що допомагає йому встановлювати контакти з однолітками: вміння без крику і сварки домовлятися, ввічливо звертатися з проханням; якщо необхідно, то поступатися і чекати; ділитися іграшками, спокійно розмовляти, не порушувати гри шумним вторгненням. Старший дошкільник повинен вміти проявляти до товариша люб'язність і увагу, ввічливість дбайливість і т. Д. Такі форми спілкування легше засвоюються дитиною, якщо дорослі підтримують, стежать за тим, як він поводиться з товаришами по іграх, з близькими і оточуючими людьми. Діти під керівництвом дорослого набувають досвіду позитивного спілкування. Вихованню культури спілкування багато в чому сприяє участь дитини у спільній ігровій діяльності. Так як управління багатьма іграми необхідно для активації процесу самовиховання дитини, то до педагогічним підходам організації дитячих ігор необхідно віднести вибір гри, який в першу чергу залежить від того, який дитина, що йому необхідно, які виховні завдання вимагають свого вирішення. Якщо гра колективна, необхідно добре знати, який склад граючих, їх інтелектуальний розвиток, фізична підготовленість, особливості віку, інтереси, рівні спілкування і сумісності і т. П. Вибір гри залежить від часу її проведення, природно-кліматичних умов, протяжності часу, світлового дня і місяця її проведення, від наявності ігрових аксесуарів, залежить від конкретної ситуації, що склалася в дитячому колективі. У грі природна підміна мотивів: діти діють в іграх з бажання отримати задоволення, а результат може бути конструктивним. Гра здатна виступати засобом отримання чогось, хоча джерелом її активності є завдання, добровільно взяті на себе особистістю, ігрова творчість і дух змагання. В іграх дитиною здійснюються цілі декількох рівнів, взаємозалежних між собою. Нас же цікавить виховна роль гри на рівень культури спілкування дітей, чому і буде присвячений другий розділ, в якій ми опишемо експериментальне дослідження, спрямоване на виховання культури спілкування у дітей старшого дошкільного віку.

Говори чітко і ясно, щоб тебе почули і зрозуміли.

Ці ж вимоги для дитини постарше не звучать настільки прямолінійно, а виражаються у формі запитань: «Перш ніж увійти до сусідів, що потрібно зробити? Як ти звернешся з проханням? Якщо Марія Павлівна з кимось розмовляє, як ти вчиниш? »

Коли дитина виконає доручення, можна запитати його: «Розкажи. Як ти виконав моє прохання. Чи був ти чемний? Чому ти так думаєш? »Це спонукає його проаналізувати власну поведінку.

Тільки переконавшись в тому, що дитина знає і розуміє правила, можна вимагати від нього відповідних форм поведінки. Чим молодша дитина, тим менше він здатний контролювати свою поведінку, пам'ятати і виконувати правила. Тому дорослий постійно нагадує йому про їх виконання: «Зараз роздягнемося, акуратно складемо свої речі в шафу і підемо вмиватися. Ти пам'ятаєш, що потрібно зробити перед миттям рук, щоб не замочити рукава? »Підказуючи як треба вчинити, він як би програмує ці дії, запобігаючи негативні прояви.

Діти середнього і старшого віку не потребують частих нагадувань, вони багато знають і вміють. Вказівки розраховані на більш високу самостійність: «Сподіваюся, ти був чемний. Перевір, чи все ти зробив як треба. Подивися на себе в дзеркало, чи все у тебе в порядку ».

Керуючи поведінкою дітей, доводиться вдаватися і до зауважень. Як робити зауваження, щоб вони не викликали опору? Тут важливі такт і доброзичливість дорослого, облік індивідуальних особливостей дітей, конкретної ситуації. В одному випадку можна м'яко, але вимогливим тоном, що не допускає заперечень, сказати: «Так не звертаються до старших! Покладається називати дорослих на «ви» ». В іншому - зробити зауваження: «Як же ти так міг? Це не схоже на тебе ». У третьому - утриматися від зауваження, але при нагоді нагадати: «Ти вів себе не добре. Мені довелося червоніти за тебе ». У четвертому - запитати: «Як ти думаєш, ти добре себе вів?» Будь-який вплив - наказ або вказівку, заборона або прохання, рада або нагадування, попередження або відмова - має спиратися на свідомість дитини, передбачати повагу до нього, як до особистості, що розвивається.

Маленькі діти не завжди здатні вникати в суть пояснень, а звичайні вимоги іноді не доходять до них. У таких випадках батькам необхідно рекомендувати ігрові прийоми, використовувати знайомі потешки, влучні порівняння з улюблених художніх творів. Чарівне вплив роблять на дітей гумористичні вірші Г. Ладонщикова з книги «Про знайомі справи». Кому хочеться чути натяк на неохайність.

Я під краном руки мила,

Батькам рекомендую використовувати і такі твори, як «Мойдодир», «Федорина горі» К. І. Чуковського, «Дівчинка замурзана» А. П. Барто, «Що таке добре, що таке погано» В. В. Маяковського, «Неумейка» Я. Якима та багато інших.

Добре діють на дитини до місця сказані жарти, примовки, загадки.

Діти легко запам'ятовують і часто самі вживають прислів'я.

Дітям середнього і старшого дошкільного віку корисно розкривати моральний сенс окремих правил. Вони вже здатні зрозуміти, що правила необхідно виконувати, так як в них закладено повагу до праці дорослих, до спокою, зручності, відпочинку оточуючих і т. Д. Батьки повинні допомогти усвідомити, чому вихована людина поступає так, а не інакше.

Психологічної особливістю дошкільника є його прагнення до наслідування. І батьки широко використовують. Формуючи позитивну поведінку дитини, приклад друзів. Сила прикладу в його наочності та конкретності. Особливо дієвий приклад в поєднанні зі словом дорослого: «Антон поступив як гостинний господар - запропонував гостю стілець і ввічливо запропонував гостю сісти». Вплив від такого прийому посилюється, якщо ще й підкріплюється оцінкою дорослого: «Поступив добре», «Це по-товариськи», «Можна пишатися поведінкою Жені».

Керуючи поведінкою дітей, важливо підходити до цього творчо, що проявляється в умінні розуміти дитину і знаходити рішення у виборі засобів впливу. У будь-якому випадку, дорослий повинен передбачити реакцію на обраний ними метод впливу. Дітей соромливих доводиться підбадьорювати, терпляче нагадувати про дотримання правил: «Не забудь подякувати», «Привітайся так, щоб тебе все чули». Такі діти особливо потребують заохочення добрим словом, що є стимулом самоствердження, подолання боязкості. Примхливі, уперті - краще реагують на ігрові прийоми, добрий жарт, потешку.

Для міцного засвоєння знань необхідний контроль за поведінкою дитини в ігровій, навчальній, трудовій діяльності, в повсякденному житті, в спілкуванні з однолітками і дорослими. Однак, контроль не повинен бути нав'язливим, з вказівками типу: «Так не покладається», «Вибачся», «Поступися», «Перевірю, як ти себе будеш вести» і т. Д.

Керівництво поведінкою дітей повинно поєднуватися з наданням їм розумною самостійності. Коли вони оволодіють правилами культури поведінки і спілкування, то будуть вести себе так, як їх вчили, і у відсутності дорослого.

  • Головна
  • Нове
  • Популярне
  • Карта сайту
  • Пошук
  • Контакти

Аналіз ефективності методів виховання культури спілкування у дітей старшого дошкільного віку

Після закінчення формуючого етапу в експериментальній групі проведено контрольний етап експерименту.

Завдання контрольного експерименту - виявити вплив використовуваної корекційної програми на ефективність виховання культури спілкування у дітей старшого дошкільного віку.

Центральний етап складався з серії, спрямованої на вивчення культури спілкування після проведення корекційної програми. Вивчення особистісних особливостей в спілкуванні після проведення корекційної роботи не проводилися, так як корекційна робота в такому обсязі на особистісний фактор не впливає.

З таблиці в додатку 4 видно, що при вивченні культури спілкування в експериментальній групі після проведення корекційної програми, виділяються такі рівні:

- Нижче середнього: відсутня;

- Середній: 6 чол. (43%);

- Високий: 4 чол. (28,5%);

- Дуже високий: 4 чол. (28,5%).

Домінуючим рівнем культури спілкування на контрольному етапі експерименту є середній рівень (43%).

Порівнюючи отримані показники, які були отримані при вивченні рівня культури спілкування на констатирующем і контрольному етапах експерименту, можна зробити висновок, що в експериментальній групі на контрольному етапі відбулося збільшення кількості дітей, що мають високий і дуже високий рівні культури спілкування.

З даної таблиці видно, що домінуючим рівнем культури спілкування на констатирующем і контрольному етапах експерименту є середній рівень. Слід зазначити, що показник рівня культури спілкування залишився колишнім на контрольному етапі експерименту за рахунок того, що на даному етапі повністю відсутня низький і нижче середнього рівні культури спілкування, випробовувані, які мають дані рівні, перейшли на контрольному етапі на середній рівень (3 чол.) випробовувані (3 чол.) перейшли з середнього рівня на високий рівень. Дві дитини перейшли з високого рівня на дуже високий рівень культури спілкування.

Таким чином, дослідження культури спілкування на контрольному етапі виявило наступне:

- Кількість дітей, що мають низький і нижче середнього рівні культури спілкування повністю скоротилося після проведення психокорекційної програми;

- Кількість дітей, що мають середній рівень, залишилося колишнім, але такий показник отримано за рахунок того, що три дитини перейшли на високий рівень, а троє дітей перейшли з середнього і низького на середній рівень;

- Кількість дітей, що мають високий рівень, збільшилася на 1,3 рази за рахунок того, що три дитини перейшли з середнього рівня на високий.

- Кількість дітей, що мають дуже високий рівень, збільшилася в 2 рази через перехід двох дітей з високого рівня на більш високий.

Представлена ​​діаграма наочно демонструє співвідношення показників рівнів культури спілкування в експериментальній групі на різних етапах дослідження (контрольному і констатирующем).

Найкращі показники виховання культури спілкування у дошкільників в експериментальній групі пояснюються участю цих дітей в психокорекційної програмі з профілактики та подолання труднощів у спілкуванні.

Таким чином, дана робота дозволила сформулювати такі висновки:

1. На рівень культури спілкування, а значить і на вміння спілкуватися, можуть впливати особистісні особливості випробуваних, тобто труднощі в спілкуванні виникають у тих, у кого спостерігаються труднощі особистісного плану, наприклад, в даній експериментальній групі були виявлені наступні особистісні особливості: самовпевненість, емоційна нестійкість, обережність, стриманість, жорсткість, хитрість, розважливість, тривожність, депресивність, неприйняття громадської думки.

2. Корекційна робота з профілактики та подолання труднощів у спілкуванні робить позитивний вплив на підвищення рівня культури спілкування, про що свідчить відсоткове зростання рівнів. Особливо це помітно на прикладі дуже високого рівня культури спілкування, де динаміка цього рівня зростає на 14,3%, динаміка низького і нижче середнього рівнів падає до нуля. На 7% збільшується високий рівень. Домінуючим рівнем є на різних етапах експерименту середній рівень культури спілкування, який має постійний показник за рахунок переходу випробовуваних на високий рівень, за рахунок скорочення після проведення психокорекційної роботи низького і нижче середнього рівнів культури спілкування.

Copyright 2016 - All Rights Reserved - www. newlypedagog. ru

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...