Формування гігієнічних навичок дитини дошкільного віку. Діти дошкільного віку MAMA-Ua сайт для батьків
Головна » Для дошкільнят
Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...

Формування гігієнічних навичок дитини дошкільного віку. Діти дошкільного віку

Вести пропаганду здорового способу життя, зберігати і зміцнювати здоров'я підростаючого покоління, прищеплювати їм ціннісні орієнтації - завдання від рішення, якої залежить збереження нації і її здоров'я. Такий підхід до питання повинен займати пріоритетні позиції в політиці будь-якої держави і відбиватися в багатьох нормативних документах.


На перший погляд, здається, що це високі слова і прописні істини, але якщо вдуматися, то за ними стоїть наше майбутнє і майбутнє наших дітей, і то яким воно буде, залежить від нас дорослих. Тільки ми, дорослі люди, зможемо вплинути на хід подій. Але впливати потрібно комплексно, а провідне місце в цьому комплексі має займати формування гігієнічних навичок у дітей, яке, в ідеалі, починається ще в дошкільному віці.


Справа в тому, що дошкільний вік є найважливішим етапом становлення особистості людини. У цьому періоді відбувається закладка фізичного і психічного здоров'я дитини. Правильне формування навичок в подальшому переходить в стійкі звички і потреби. Тобто дитина, а в подальшому і доросла людина, не уявляє, що якось можна вчинити інакше в певній ситуації.


Домогтися хороших результатів виховання дитини, прищеплення йому стійких елементарних правил особистої гігієни можливо тільки, якщо робота над цими завданнями починається з самого раннього дитинства. Адже недарма кажуть, що «сім років сімейного виховання» неможливо замінити нічим, а якщо таке було неправильним, то виправити, щось в подальшому практично не можливо.


Багато батьків помилково вважають, що вироблення у дітей навичок гігієни повинна починатися тільки в школі, і за це відповідальні вчителя. Такий підхід в корені невірний, він призводить до того, що мами і тата цей бік виховання не приділяють достатньої уваги. А адже навички та звички потрібно «виковувати», це свого роду умовні рефлекси.


Виходить, що у дітей неможливо виробити ці навички без проведення регулярних вправ. Які потрібні для цього умови?


• Виховний процес повинен бути системним. На прикладі це виглядає наступним чином: «миття рук перед їжею» така навичка виробляється, якщо дитині кожен раз перед тим, як він буде приймати їжу нагадувати про це. Але важливо не тільки нагадувати про конкретній дії, потрібно ще створювати всі необхідні умови для його виконання. Що стосується миття рук - рушник і мило повинні бути завжди в певному і доступному місці для дитини.


• Навчання важливо проводити на позитивному емоційному тлі. Для цього добре підійдуть картинки, читання розповідей, перегляд фільмів чи мультиплікаційних фільмів пропагують чистоту. Дітям в захоплюючій формі можна розповісти, що бруд може привести до хвороб, як можна ними заразитися, а підтримка (миття рук, ніг, состріганіе нігтів т. Д.) Чистоти допоможе цього уникнути.

Ідеально для таких цілей підійде перегляд анімаційного фільму «Пригоди Лунтіка та його друзів». Цей продукт випущений спеціально для дошкільнят. У ньому пропагується не лише чистота, але ще доброта, взаємодопомога, пояснюється, що таке добре і що таке погано в ігровій доступній формі для дітей.


• Персонал дошкільних установ повинен підтримувати високу санітарну культуру. Під час навчально-виховного процесу дошкільні освітні установи зобов'язані використовувати спеціальні програми, що виробляють у дітей прості екологічні знання, правила поведінки в природному середовищі, мотивацію до здорового способу життя, правила профілактики глистових інвазій.


• Батьки зобов'язані закріплювати гігієнічні навички, прищеплені дітям в дошкільному закладі: мити руки, самостійно роздягатися або одягатися, утримувати в порядку одяг і складати її, користуватися носовичком, акуратно є, правильно користуватися виделкою або ложкою, чистити зуби і т. Д. Погодьтеся, що іноді ми батьки «шкодуємо» своїх чад дозволяючи їм перехопити «що-небудь» смачненьке перед їжею, не завжди нагадуємо, що потрібно муть руки тощо.

Плачевний результат від такого відношення не змусить себе довго чекати, весь наполеглива праця вихователів піде «нанівець».


• Позитивний власний приклад. Ми повинні не тільки вимагати від дітей виконання тих чи інших дій, але самі подавати приклад своїм дітям (дотримуватися чистоти, мити руки, бути акуратними, правильно тримати ложку або вилку, не читати газети або книги під час їжі, прибирати своє ліжко). На перший погляд це дрібниці, хоча вони мають набагато більше значення, ніж ми звикли думати.


Дуже важливо відзначити, що виховання гігієнічних навичок у дітей пов'язано не тільки з чистотою, але ще й з вихованням волі, характеру, дисциплінованості. Такий підхід допоможе в майбутньому вже дорослим людям домагатися своїх цілей в житті, не опускати руки перед труднощами, виконувати поставлені завдання. Виходить, що виховання «чистоти» готує підростаюче покоління до трудової діяльності.


Дитина привчений чистити зуби, дотримуватися чистоти одягу та будинки, доглядати за волоссям чітко засвоює, що «брудна» не буває красивим, автоматично отримуючи і естетичне виховання, що викликає в ньому прагнення до краси і любові.

Схожі новини

Коментарі (0)

Урок по темі «Формування культурно-гігієнічних навичок у дітей молодшого дошкільного віку»

1. Актуальність проекту

Поряд з організацією правильного режиму, харчування, загартовування велике місце в роботі дитячого садка відводиться вихованню у дітей культурно-гігієнічних навичок, звичок. Від цього значною мірою залежать здоров'я дитини, його контакти з оточуючими. Педагоги і батьки повинні постійно пам'ятати, що щеплені в дитинстві навички, в тому числі культурно-гігієнічні, приносять людині величезну користь протягом всієї його подальшого життя. Охайність і акуратність вроджене якість. В основі їх гігієнічні навички і звички, які формуються з раннього дитинства. Виділяють три основні категорії культурно-гігієнічних навичок: - гігієнічні навички (прийом їжі, умивання і миття рук, користування горщиком і т. П.); - Навички культури поведінки (формування позитивного ставлення до оточуючих дорослим і дітям); - Навички елементарного самообслуговування (посильна самостійність). До методів формування гігієнічних навичок можна віднести:

Роз'яснення необхідності виконання режимних моментів, гігієнічних процедур;

Створення виховують, проблемних, ігрових ситуацій;

Заохочення, яке допомагає дитині, утвердиться повірити в свої сили (особливо в освоєння нових навичок).

Важливим завданням в роботі з дітьми молодшої групи дитячого садка є виховання гігієнічних навичок - охайності, акуратності в побуті, навичок культури їжі, як невід'ємної частини культури поведінки. У молодшому дошкільному віці культурно-гігієнічні навички найкраще засвоюються дітьми в іграх, важливо щоб ці ігри були цікаві, могли захопити дітей, активізувати їх ініціативу і творчість. Щоб полегшити дитині освоєння нових навичок, необхідно робити цей процес доступним, цікавим і захоплюючим. І робити це треба педагогічно тонко, ненав'язливо. Найуспішніше гігієнічні навички формуються у дітей раннього та молодшого дошкільного віку. Саме тому ми вважали за необхідне розробити проект по темі: Формування культурно-гігієнічних навичок у дітей молодшого дошкільного віку «Все вмію, все можу - сам собі я допоможу».

Тип проекту: груповий.

Тривалість проекту: 3 місяці

Учасники проекту: вихователі, батьки, діти.

2. Мета і завдання проекту

Мета проекту: формування культурно - гігієнічних навичок у дітей молодшого дошкільного віку.

1.Форміровать культурно-гігієнічні навички у дітей молодшого дошкільного віку. 2.Форміровать уявлення про правила особистої гігієни; уточнити і систематизувати знання дітей про необхідність гігієнічних процедур. 3.Воспітивать у дітей бажання виглядати чистими, акуратними і охайними. 4.Обогатіть предметно-розвиваюче середовище групи. 5.Укрепіть зв'язку між дитячим садом і сім'єю, змінити позицію батьків щодо свого здоров'я і здоров'я дітей.

3. Очікувані кінцеві результати реалізації проекту:

Діти від 3-4 років повинні:

* Стежити за своїм зовнішнім виглядом.

* Користуватися милом, акуратно мити руки, обличчя, вуха; насухо

Витиратися після вмивання.

* Вішати рушник на місце, користуватися гребінцем і носовою хусткою.

* Правильно користуватися їдальні і чайної ложками, серветкою; не кришиться хліб, пережовувати їжу із закритим ротом, не розмовляти з повним ротом.

Передбачуваний результат проекту для батьків:

* Підвищення знань для забезпечення успішного розвитку дітей.

* Отримання консультацій з питань формування культурно-гігієнічних навичок.

* Зміцнення зв'язків між дитячим садом і сім'єю.

4.Опісаніе проекту по етапах

Програмне зміст: Сприяти формуванню КГН у дітей: вчити дітей мити руки в міру забруднення і перед їжею, насухо витирати руки рушником. Сприяти виникненню у дітей позитивних емоцій від процесу діяльності.

Тема: Формування культурно-гігієнічних навичок у дітей раннього та дошкільного віку Питання для обговорення:

Поняття «культурно-гігієнічні навички». Необхідність їх формування.

Зміст культурно-гігієнічних навичок дітей раннього та дошкільного віку.

Умови і методика формування культурно-гігієнічних навичок у різних вікових групах.

Виховання свідомого ставлення дітей до гігієнічних процедур, формування у дошкільників уявлень про здоровий спосіб життя.

Література

Богина Т. Л. Терехова Н. Т. Режим дня у дитячому саду.-М. 1987.

Буре Р. С. З ранку до вечора // Буре Р. С. Островська Л. Ф. Вихователь і діти. - М. 1985.

Дошкільна педагогіка / За ред. В. І. Логіновой, П. Г. Саморуковой. - М. 1 988.

Каплан Л. І. Посієш звичку - пожнеш характер. - М. 1980.

Петеріна С. В. Виховання культури поведінки у дітей дошкільного віку. - М. 1986.

Нехай дитина росте здоровим / Под ред. Л. Ф. Островской.- М. 1979.

Студенкін М. Я. Книга про здоров'я дітей. - М. 1983.

Витоки: Базисна програм розвитку дитини-дошкільника / Л. А. Парамонова, Т. І. Алієва, А. Н. Давідчук і др.-М., 2000..

Дитинство: Програма розвитку та виховання дітей в дитячому садку / В. І. Логінова, Т. І. Бабаева, Н. А. Ноткіна та ін-СПб., 1997..

Розвиток / Л. А. Венгер, О. М. Д'яченко, Н. С. Варенцова і др.-М., 1995..

Веселка: Програма виховання і навчання дітей від трьох до семи років / Т. Н. Доронова, В. А. Гербова, Т. І. Грізік і др.-М., 1997..

Типова програма виховання і навчання в дитячому саду.-М., 1984.

Методичні рекомендації до програм.

Тема 2: Формування культурно-гігієнічних навичок у дітей раннього та дошкільного віку Навчально-дослідні завдання:

Скласти таблицю: Порівняльний аналіз програм виховання і навчання дітей раннього і дошкільного віку, методичних матеріалів по розділу: «Виховання культурно-гігієнічних навичок».

Скласти перспективний план по вихованню культурно-гігієнічних навичок на квартал (вікова група на вибір).

Довести, чому в словосполученні «культурно-гігієнічний навик» з'єднані два поняття. На прикладі якоїсь навички виділіть зміст, яке характеризує безпосередньо гігієнічну сторону процедури і те, що характеризує культуру дитини.

Підготувати сервіровку столу, обгрунтувати з точки зору гігієни і культури поведінки особливості сервіровки.

Підготувати конспект бесіди з дітьми старшого дошкільного віку про культурно-гігієнічних навичок.

Модуль 2. Навчання дітей в цілісному педагогічному процесі дитячого садка Розділ 12. Теорія навчання дітей дошкільного віку Питання для обговорення:

Визначення основних понять «дошкільна дидактика», «навчання», «вчення», «викладання», «навчальна діяльність», «метод навчання». Знання, вміння і навички у структурі освіти.

Функції дидактики. Типи і моделі навчання.

Умови реалізації індивідуально-орієнтованого навчання.

Принципи навчання. Специфіка застосування основних принципів дидактики в дитячому саду.

Зміст навчання дошкільнят в варіативних програмах.

Методи і засоби навчання дітей дошкільного віку. Вибір методу навчання.

Форми навчання дошкільнят. Заняття як основна форма організації навчання в дитячому садку. Структура заняття. А ось варіативність організації занять.

Своєрідність навчання в різних вікових групах дитячого садка.

Гігієнічні умови навчання дітей в групі дитячого саду.

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...