Діагностика міжособистісних відносин у тимчасовому дитячому колективі. діагностика дітей MAMA-Ua сайт для батьків
Головна » Для школярів
Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...

Діагностика міжособистісних відносин у тимчасовому дитячому колективі. діагностика дітей

Програма діяльності дитячого позаміського табору

Діагностика

Міжособистісного і групового взаємодії

Способів досліджень міжособистісного і міжгрупового взаємодії дуже багато. Цілі, поставлені вихователем дитячого табору при використанні тих чи інших діагностичних засобів, на наш погляд, можуть бути згруповані таким чином:

 • Вивчення індивідуально-психологічних особливостей підлітка (цінності, установки, цілі, мотивація, особистісні якості, здібності та ін.), Яке допомагає педагогу швидше зрозуміти підлітка, своєчасно надавати йому допомогу у вирішенні виявлених психологічних проблем.

 • Вивчення міжособистісних відносин в тимчасовому дитячому об'єднанні (емоційно-психологічний клімат, соціометричний статус, спілкування, лідерство, взаємодія, референтность, дружба та ін.), Яке сприяє правильному розумінню педагогом соціально-психологічних процесів, що протікають в підлітковій групі.

 • Обстежувані параметри особистості


  Вхідна діагностика (діагностика оргперіод)


  Загальні відомості про дитину;

  Інтереси і схильності;

  Соціально-психологічні якості особистості: колективізм / індивідуалізм, лідер / ведений, товариськість / замкнутість, активність / пасивність, емоційна збудливість.

  Моральна вихованість: моральний досвід, моральні уявлення.

  Ідеальне Я, реальне Я


  Анкета для дитини;

  Коротка карта інтересів;

  Опитувальник «Психологічна характеристика темпераменту»

  Твір «Що таке добре»;


  Поточна діагностика (основний період)


  Емоційно-психологічний клімат в загоні

  Індивідуальне емоційне самопочуття дитини

  Характер міжособистісних відносин

  Рівень розвитку загонового колективу


  Підсумкова діагностика (підсумок. Період)


  Особистісний ріст члена загону

  Задоволеність дитину перебуванням в таборі

  Анкета члена загону

  Соціометрія


  Соціометрія - метод дослідження міжособистісних відносин (формальних і неформальних, емоційних і ділових) в малих групах, колективах, організаціях.

  В середині табірної зміни, коли хлопці вже досить пізнали одне одного, склалися певні групи, виявилися лідери, можна використовувати метод соціометрії для визначення міжособистісних відносин. Ви пропонуєте хлопцям питання, відповідаючи на які, вони можуть використовувати не більше трьох прізвищ членів колективу.

 • Кого б ви запросили на свій день народження?

 • З ким би ви пішли чергувати по території, в їдальні?

 • З ким би ви хотіли жити в одній палаті?
 • Для обробки результатів будується наступна таблиця:

  У графах навпроти своїх прізвищ відзначають номер тих, кого обрали, і ставлять 1, якщо вибір припав один раз, 2 - вибір припав два рази, 3 - вибір припав три рази. Потім результати кожного заносяться в таблицю. Наприклад, Петров вибрав 2 рази Іванова, 1 раз Сидорова, 3 рази Захарова і 3 рази Кирилова. У той же час Петров був обраний 2 рази Івановим. 1 раз Сидоровим, ви не вкажете разу Захаровим і 3 рази був обраний Кириловим.

  Після того, як всі результати перенесені в таблицю, треба визначити статус кожного, склавши всі числа в кожному стовпчику по горизонталі. За допомогою цих результатів можна побудувати социограмму «мішень». Для цього чертятся чотири концентричні кола, вони називаються зонами.

  1 зона - зона «зірок» (максимальна сума балів)

  2 зона - зона «переваги» (статус вище середнього)

  3 зона - зона «нехтують» (статус нижче середнього)

  4 зона - зона «ізольованих»

  Примітка: в ході дослідження вожатий повинен бути уважним і обережним, не виносити результати на обговорення, т. К. Хлопці, які опинилися в зоні «ізольованих» можуть піддаватися глузуванням з боку інших хлопців. Отримані результати повинні стати джерелом роздуми для вожатого, початком перегляду свого ставлення до деяких хлопцям в загоні.

  Відповідь на 3 питання не повинен обмежуватися статевими рамками. Дівчинка може написати прізвище хлопчика, а хлопчик - прізвище дівчинки. Вожатий може запропонувати і свої питання. Питання повинні бути значущими для дітей.

  Ставлення хлопців до того, що відбувається, їх сьогоднішній настрій можна з'ясовувати, застосувавши методику «кольорописі». У чому її суть? Перш за все - це щоденники настрою. Всі групи «тестів» мають на увазі творчість педагога: потрібно самому вміти співати, складати, грати, малювати, фантазувати. Важливо і ставлення вожатого до пропонованих тестів. Необхідно постійно стимулювати творчість дітей, проявляти зацікавленість, бути уважним, чітко розуміти умови гри. Інакше діти чи спочатку «загоряться», але незабаром «згаснуть», бачачи несерйозність виконуваного. Важливо й те, щоб малюнки тестів були виконані акуратно, бо недбалість викликає неповагу. Оптимальний вік для пропонованих тестів 11 - 15 років.

  Легенда така: день - це постріл. В яку ж область настрою він потрапив сьогодні? Залежно від цього малюється (наклеюється) гурток потрапляння на одну з кольорових зон. Усередині кожного гуртка - дата і мотивація. В кінці зміни мішень «прострелено» днями. Цей тест колективний і треба пам'ятати, що необхідно налаштувати дитячий колектив так, щоб обговорення кольору стало об'єктивним і обґрунтованим, враховувалася думка кожного, але в той же час не було приводу для взаємних докорів, образ і образ.

  Лекція № 12
  МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ ВЗАЄМОВІДНОСИН У ДИТЯЧИХ

  І підліткового ТИМЧАСОВИХ колективу


  Кухтеріна Галина Володимирівна

  Зав. кафедрою вікової та педагогічної психології

  Інституту психології, педагогіки, соціального управління Тюм ГУ

  Сфера міжособистісних відносин охоплює практично весь діапазон існування людини. Можна стверджувати, що людина, навіть будучи в скоєному самоті, продовжує спиратися в своїх діях і думках на наявні у нього уявлення про оцінки значущих інших.

  Міжособистісні відносини - суб'єктивно пережиті взаємозв'язки між людьми, об'єктивно проявляються в характері і способах взаємних впливів, що надаються людьми один на одного в процесі спільної діяльності і спілкування.

  Компоненти міжособистісних відносин

  Міжособистісні відносини охоплюють значне коло явищ, але всі вони можуть бути кваліфіковані з урахуванням трьох компонентів взаємодії
  Компоненти взаємодії


  Сприйняття і розуміння

  Людьми один одного (соціально-перцептивні сторона)

  Підраховується кількість, отриманих виборів кожним учнем і визначається його статус, який може бути наступним. • Лідери (зірки) - найпопулярніші учні, які отримали найбільшу кількість виборів. Вони отримують в 2 рази і більше виборів, ніж це дозволено. В даному випадку 6 і більше.

 • Надається перевага - учні, які отримали мінімально дозволену кількість виборів до подвоєного без одиниці, отже: 3, 4 і 5 виборів. Їх статус: це найближче оточення лідерів, їх опора.

 • Відтіснені - це учні, які отримали 1 або 2 вибору, від одного до зменшеного на одиницю дозволеного числа виборів. Їх статус: активної ролі в житті класу не грають, слідують зазвичай за більшістю.

 • Ізольовані - не отримали жодного вибору. Їх статус: по відношенню до них клас висловлює небажання співпрацювати.
 • На основі матриці становлять Концентричні социограмму . Помістивши в центр. окружності лідерів. У наступному: бажані і т. Д. Ізольованих.


  Підрахувавши кількість взаємних виборів, і розділивши їх на кількість зроблених, одержимо уявлення Про згуртованості класу.

  Коефіцієнт взаємності дорівнює відношенню кількості взаємних виборів до кількості зроблених виборів.

  Для точності підраховується цей коефіцієнт з усіх питань окремо, порівнюється і виводиться середньоарифметичний. При цьому вважається, що значення коефіцієнта говорить:

  0, 51 - 0,7 - середній

  0, 71 і вище - сильної згуртованості.
  Визначається Рівень добробуту міжособистісних відносин . Для цього порівнюється кількість учнів мають високий і середній статус (лідери і бажані) з кількістю учнів, що мають низький статус (відтіснені і ізольовані). Рівень добробуту вважається:

  Високим - якщо більшість учнів має статус лідерів і улюблених.

  Середній - якщо кількість «лідерів» і «улюблених» дорівнює кількості учнів з більш низьким статусом.

  Низьким - якщо число учнів з низьким статусом перевищує число учнів із середнім і високим статусом.

  Лекція №12 методи діагностики взаємин в дитячих і підліткових тимчасових колективах

  Анкета, яку ми пропонуємо тобі заповнити, допоможе поліпшити відносини між школярами в вашому колективі, зробити його дружніше і більш згуртованими. Відповідай, будь ласка, на наступні питання: їх всього три.

  1.Представь, що ваш клас відправляється в самостійне і нелегку подорож. Кого б ти хотів бачити командиром вашої групи? _________________________________________________________________

  2.Якщо б вашого класу довелося брати участь в шкільній олімпіаді з навчальних предметів, кого б ти хотів бачити капітаном цієї команди? ________________________________________________________________

  3.Кого з класу ти б запросив до себе на вечірку, день народження або просто в гості? _________________________________________________________________

  Після кожного питання напиши по три прізвища тих своїх однокласників, які відповідають твоєму вибору. Обов'язково підпиши свою анкету. Дякуємо!

  Обробка отриманих результатів

  Результати опитування заносяться в спеціальну социометрическую таблицю. У ній по вертикалі в алфавітному порядку розташовані імена тих школярів, які здійснюють вибір; а по горизонталі в такому ж алфавітному порядку - імена тих школярів, кого обирають. Переглядаючи по черзі всі відповіді школярів, ви заносите їх в цю таблицю. Наприклад, школяр А (нехай це буде Алексєєв Альоша) при відповіді на перше питання вибрав Б (Борисова Борю), Г (Гришина Галю) і Е (Єгорова Єгора); при відповіді на друге питання - Б, Ж і З; при відповіді на третій - Б, Г і Е. Всі ці вибори Алексєєва Альоші ви і повинні відзначити в таблиці. І так за анкетами всіх школярів. наприклад:

  Приклад соціометричної таблиці

  Потім ви підраховуєте загальна кількість виборів, отриманих кожним їх школярів і заносите вийшло у вас число в останній рядок - під кожним прізвищем. У нашому випадку самого Алексєєва Альошу його однокласники вибрали 11 разів. Ця цифра буде вважатися його рейтингом.

  Інтерпретація отриманих результатів

  Отримані рейтинги покажуть вам в найбільш загальному вигляді картину міжособистісних відносин в колективі. Аналізуючи їх можна зробити висновок про наявність в ньому:

  Лідерів - авторитетних школярів, що мають помітно вищі рейтинги (в нашому випадку це школярі Б і Г);

  Рядових членів колективу, які підтримують в цілому непогані відносини з більшістю членів колективу - вони мають середні рейтинги (в нашому випадку це школярі А, Е і Ж);

  Одинаків, тобто тих, хто підтримує добрі стосунки з дуже вузьким колом своїх однокласників або тільки один з одним - вони мають невисокі рейтинги (в нашому випадку це школярі В, Д і З);

  Знедолених, тобто тих, хто не прийнятий в колективі - вони, як правило, мають нульовий рейтинг або рейтинг в 1-2 бали (як видно з нашої соціометричною таблиці, це школяр І).

  Якщо проаналізувати взаємні вибори членів колективу і виявити збіги виборів один одного тими чи іншими школярами, то можна отримати уявлення про дружні стосунки і особистих взаємних симпатіях в колективі. Наприклад, в нашому випадку такий висновок можна зробити про школярів А і Б, Б і Г, В і Д - вони завжди називали прізвища один одного у відповідях на всі запропоновані їм питання.

  Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
  Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
  Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
  Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
  Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...