Увага в молодшому шкільному віці. Діти шкільного віку MAMA-Ua сайт для батьків
Головна » Для школярів
Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...

Увага в молодшому шкільному віці. Діти шкільного віку

Особливості розвитку уваги в молодшому шкільному віці.

Навчальне завдання, вправа для дітей молодшого шкільного віку

1 -3 років: є інтерес до своїх дій і бажання їх повторити; 3 - 5 років: на рівні зовнішніх дій вийшло - не вийшло, без усвідомлення причини невдачі; 6-7 років: засвоює те, що необхідно робити і те, що не дуже цікаво, але корисно; 11 - 16 років: сензитивний період розвитку.

0т 0 - 3 років: стійкості майже немає (від декількох секунд до декількох хвилин); 3 роки: з невеликим коливанням здатні розглядати, слухати читання книги, дивитися, мультфільми до 15 - 30 хвилин; 6 років: виконувати усні завдання, не відволікаючись (не більше 15 хвилин);

Від 0до 4: дуже високий рівень коливання; 4 - 8 років: рівень коливання - вище середнього; 8 - 10 років: залежить від усвідомлення мети діяльності і її значущості; необхідно виховувати в дітях те, що в науці називається «помехоустойчивостью», тобто привчити зберігати зосередженість.

6 років: точно копіювати простий візерунок (наприклад, геометричний); зосередженість дитини найкраще тренується в грі; виховання волі, почуття відповідальності - розвиває зосередженість;

6 років: за 3-5 хвилин знаходити 10-12 відмінностей на двох схожих картинках - це ефект розсіяного уваги; іноді неуважність дитини викликається хворобою; викликається також пригніченістю, поганим настроєм дитини; систематична неуважність - ставати звичкою;

0 до 4 років: не вміють розподіляти увагу; 4 - 6 років: слабке, але починають активно в цьому тренуватися; 6 років: в точності повторювати за дорослим нескладна вправа, що складається з ланцюжка простих рухів;

6-10 років: швидко переключаються на цікаву для діяльність і насилу на складний вид діяльності, не цікавий; Залежить від типу темпераменту (індивідуальних особливостей);

7 років: утримувати в полі зору 8-10 предметів, але одномоментно від 5 + 2; У дорослої людини: утримувати в полі зору до 12 об'єктів, але одномоментно від 7 + 2.

Завдання 28. Вирішіть запропоновані ситуації «Увага молодшого школяра»:

А. Діма може довго і зосереджено грати в улюблені ігри або займатися іншими справами. Але він стає неуважним при виконанні важких завдань.

Які дії дорослого можуть допомогти в збереженні і розвитку уважності Діми? [7.39]

Б. Учитель 1 класу помітила, що кілька дітей неуважні на уроці. При персональному вивченні цих дітей встановила, що Петя стає розсіяним при швидкому перевтомі. В цьому випадку неуважність розглядається як синонім астенії - фізичної і нервово-психічної слабкості.

Що повинні зроблений вчитель і батьки з розвитку уважності Петі? [7.38]

В. Швидка втомлюваність більшості молодших школярів, що провокує їх неуважність, настає через:

· Одноманітних рутинних завдань;

· Переписування завдань, якщо в них вкралася помилка;

· Непосильного обсягу завдань;

· Заучування великої кількості іноземних слів і ін.

Всього цього вчителю слід уникати. Якщо такого роду завдання все-таки необхідні, що робити?

Рекомендації для роботи над усуненням неуважності уваги. (Опорний матеріал)

Дитина звикає до легкого, поверхневого знайомства з навколишнім. Його увагу стає ковзної. У таких випадках боротьба з неуважністю дитини вимагає від педагога вміння показати дітям вже знайомий їм предмет, явище природи з новою для них боку.

Розсіяна увага - це і негнучке увагу, відсутність переключення, т. Е. Навмисного перенесення уваги з одного предмета на інший, коли це виявляється необхідним. Читаючи під час перерви пригодницьку книгу, деякі учні II-IV класів не відразу можуть потім включитися в навчальну роботу. Вони здаються розсіяними тільки тому, що занадто зосереджені на іншому змісті. Такі факти часто спостерігаються у дітей з інертним, флегматичним типом темпераменту.

Аналіз зосередженості дітей одного класу під час різних занять протягом трьох днів показав такі причини відволікань уваги:

- Індивідуальні гучні зауваження вчителя під час колективної роботи класу 15 раз порушували зосередженість дітей;

- Відволікання сусідами - 40 разів;

- Пауза в роботі вчителя (через те, що не всі готово) -15 разів;

- Учень не бачить зразка, не зрозумів завдання, перепитує, спізнюється - 14 раз;

- Закінчив роботу раніше за інших - 9 раз.

Умови організації навчальної діяльності дітей для попередження неуважності:

1) Хороший темп уроку і продумана його організація. Відсутність «порожнього» часу, який учитель часто витрачає на запис на дошці, підготовку посібників.

2) Чіткість, доступність і стислість пояснень, інструкцій, вказівок, які вчитель дає для роботи і не повторює під час виконання дітьми завдання. Відсутність зайвих розмов вчителя з класом.

3) Максимальна опора на активну розумову діяльність дітей (підбір різноманітних і посильних завдань на порівняння, узагальнення, підбір прикладів, висновки).

4) Дбайливе ставлення вчителя до уваги дітей. Гучні зауваження окремим учням в той час, коли весь клас вже працює, додаткові запізнілі пояснення, непотрібне ходіння вчителя по класу швидко порушують крихку увагу учнів.

5) Різноманітність видів і форм роботи, підпорядкованих основному завданню і темі уроку.

6) Включення в навчальну роботу всіх учнів не тільки під час виконання письмових завдань, а й при звичайних усних вправах, активізація ініціативи дітей: підбір ними різноманітних прикладів, способів вирішення рівнянь, пояснень спостережуваного факту. При цьому вчитель повинен тримати в полі своєї уваги весь клас.

7) Як додаткові можуть бути використані для першокласників і деякі спеціальні вправи та дидактичні ігри на спостережливість: «Що змінилося?», «У чому помилка?».

Завдання 29. Використовуючи матеріал по темі «Особливості розвитку уваги молодшого школяра» заповнити базову форму «Скорочтение понять» (в таблиці або в електронній презентації) або скласти «Текстове швидкочитання».

Розвиток уваги в молодшому шкільному віці

«Робити вчення цікавим для дитини, але в той же час має вимагати від дітей точного виконання і незанімательних для них завдань, що не нахиляючи занадто ні в ту, ні в іншу сторону, даючи їжу пасивному увазі і вправляючи активну, яке хоча і слабо в дитині, але може і має розвиватися і міцніти від вправи ». (К. Д. Ушинський) [39. с. 294]

Формується протягом молодшого шкільного віку довільна увага, що створює можливість виборчого в просторі і в часі полегшує впливу на області кори великих півкуль, забезпечує ефективність вирішення різних завдань.

Використовуючи потреба в позитивному емоційному підкріпленні, створюючи умови привабливості пізнавальної діяльності, дорослий може використовувати високу пластичність мозку для розвитку уваги до навчального матеріалу і направити його в русло навчальної мотивації. [Лурія А. Р. с. 192]

Основною особливістю розвитку молодших школярів є слабкість довільної уваги. Можливості довільного уваги в цьому віці ще обмежені.

Значно краще в молодшому шкільному віці розвинене мимовільне увагу. Все нове, несподіване, яскраве, цікаве привертає увагу учнів без жодних зусиль з їхнього боку. Мимовільне увагу стає особливо концентрованою і стійкою тоді, коли навчальний матеріал відрізняється наочністю, яскравістю. Тому найважливішою умовою організації уваги є наочність навчання, широке застосування різноманітних наочних посібників - ілюстрацій, малюнків, макетів, муляжів.

Віковий особливістю уваги є і його порівняно невелика стійкість. Нестійкість уваги молодших школярів - наслідок вікової слабкості гальмівного процесу. Першокласники, а іноді і другокласники не вміють довго зосереджуватися на роботі, їх увагу легко відволікається.

Увага молодшого школяра в більшій мірі, ніж увагу дітей старшого віку, залежить від поставленої перед ним завдання.

Навчання дитини в школі, самий процес придбання знань - все це сприяє швидкому зростанню у молодших школярів мимовільної уваги, що розвивається у них головним чином на грунті виникають інтересів, і зокрема інтересу до навчальних занять.

У молодших школярів мимовільна увага в більшому ступені залежить від впечатляемості матеріалу, від його наочності та конкретності, від впливу на емоційну сферу дитини. Хоча у молодшого школяра найбільш розвинене увагу мимовільне, однак, перші роки навчання - головний період формування і довільного вольового уваги.

Довільна увага, вказує Ф. М. Гоноблін, «має велике значення в навчальній роботі молодшого школяра, хоча вміння управляти зосередженістю своєї свідомості у дитини цього віку ще недостатньо розвинене». Але наявність різноманітних учнівських обов'язків, вся обстановка шкільного життя, сприяє розвитку цього виду уваги. У кожної навчальної роботи далеко не всі являє безпосередній інтерес для учня, і часто він змушений довільно зосереджуватися на предметі в силу опосередкованого інтересу до роботи.

Необхідно відзначити також і особливості довільної уваги молодших школярів з точки зору того завдання, якою воно підпорядковане. Молодший школяр може наполегливо і глибоко зосереджуватися на важкій і нецікавою роботі заради результату. Наприклад, задовольнити вимоги вчителя, отримати хорошу оцінку. На уроці молодший школяр уважний не тому, що він сам перемагає себе, свою неуважність і відволікання, а тому, що на нього впливає вчитель, який стимулює його роботу, спонукає зосередитися.

Концентрованість або інтенсивність уваги, т. Е. Сила зосередженості на якомусь особливо цікавому предметі або занятті у молодшого школяра може бути досить великою. У школі, слухаючи живий, яскравий розповідь вчителя, діти можуть не звернути уваги на дзвінок, що сповіщає про закінчення уроку. Але тривалість такого стану зазвичай буває у молодших школярів невеликий, меншою, ніж у підлітків і старших учнів. Тому вчителю легше привернути увагу дітей, ніж підтримувати його тривалий час. Одноманітний вигляд навіть цікавою діяльності стомлює увагу молодших школярів.

Увага дітей молодшого шкільного віку нестійка, воно часто перемикається з одного об'єкта на інший в силу потреби дитини в широкої орієнтуванні в навколишньому, труднощами не дивитися на те, що можна бачити, не помічати того, що, так чи інакше, доноситься до слуху. Тому з поля уваги дітей треба видаляти всі, що не має відношення до роботи на уроці. Вчителю іноді і не здогадатися, що служить причиною неуважності дітей.

Неуважність молодших школярів особливо часто виникає, якщо навчальний матеріал здається їм нецікавим, нудним, не порушує у них емоцій.

Багато недоліки уваги зникають у учня в процесі правильно організованої навчальної роботи.

Зосередженість молодших учнів стає стійкою, якщо їм ясна задача, мета роботи, яку вони виконують.

Особливістю уваги молодших школярів є те, що воно дуже часто піддається зовнішнім впливам, в більшій мірі залежить від умов, в яких йде робота учнів. Часто те, що не впливає на увагу старших школярів, служить великим відволікаючим чинником для молодших учнів.

Цікаві дані про розвиток уваги в 1-3 класах отримані в дослідженнях Г. Н. Понарядовой [23, с. 10-16]. За допомогою лонгитюдного методу вона вивчила розвиток таких характеристик уваги, як його стійкість, розподіл і переключення. Було виявлено, що у дітей з різною успішністю увагу розвивається по-різному. У середньо і добре успішних школярів увагу розвинене середньо, у більшості невстигаючих школярів початково низький рівень уваги.

Однією з причин неуважності дитини є загальне слабке стан його здоров'я. Неуважністю відрізняються нервові, хворобливі діти, які страждають недокрів'ям і загальним виснаженням нервової системи. Школярі бувають розсіяними на уроках також внаслідок того, що вони не досипають, нерегулярно харчуються, не дотримуються правильного режиму дня.

Така коротка характеристика властивостей уваги молодшого школяра, що залежать більшою мірою від віку. Однак вчителю потрібно враховувати і деякі індивідуальні особливості уваги дітей, які в значній мірі обумовлені особистісними факторами.

Знання причин, що обумовлюють індивідуальні особливості уваги молодшого школяра, здійснення індивідуального підходу - шлях розвитку властивостей уваги, а разом з тим і формування особистості.

Вам щось ще треба? скористайтеся пошуком по сайту:

Взаємозв'язок зовнішніх і внутрішніх факторів розвитку в молодшому шкільному віці.

Періодінтенсивних якісних структурно-функціональних перетворень характеризується високою пластичністю і підвищеною чутливістю до зовнішніх впливів і оцінюється як сенситивний період розвитку. Для різних функцій ці періоди не збігаються.

Функціональна організація системи зорового сприйняття зазнає істотні перебудови від 3-4 і 6-7 років. Мозкові механізми, що забезпечують довільну регуляцію функцій, істотно змінюються від 7 до 9 років, що дозволяє розцінювати цей період як особливо чутливий у розвитку довільної уваги і довільної діяльності.

Ряд фактів дозволяє вважати початок молодшого шкільного віку і критичним етапом розвитку. У 7-8 років змінюються базові механізми організації всіх психічних функцій, зростає напруга адаптаційних процесів. Найважливішим фактором переходу цілісного організму на інший рівень функціонування є формування в цьому віці регуляторних систем мозку, висхідні впливу яких опосередковують виборчу системну організацію психічних процесів, а низхідні регулюють діяльність всіх органів і систем. Іншим важливим чинником, що визначає критичний характер даного періоду розвитку, є

Різка зміна соціальних умов - початок навчання в школі. Забезпечення відповідності цих двох факторів - внутрішнього морфо-функціонального і зовнішнього соціально-педагогічного - є необхідною умовою сприятливого подолання цього критичного періоду.

«Робити вчення цікавим для дитини, але в той же час має вимагати від дітей точного виконання і незанімательних для них завдань, що не нахиляючи занадто ні в ту, ні в іншу сторону, даючи їжу пасивному увазі і вправляючи активну, яке хоча і слабо в дитині, але може і має розвиватися і міцніти від вправи ». (К. Д. Ушинський) [42. с. 294]

У 7-8 років механізми уваги, як мимовільного, переважаючого в цьому віці, так і довільного носять незрілий характер. Реакція активації в електроенцефалограмі у відповідь на новий стимул проявляється як у вигляді зрілої форми (десинхронізація альфа-ритму), яка в цьому віці відрізняється меншою тривалістю і великим латентним періодом в порівнянні з дітьми 9-10 років, так і у вигляді онтогенетичного варіанту (посилення тета-активності). Останнє свідчить про те, що активація, спрямована на оцінку інформаційної складової середовища, ще недостатньо точно сформована і зберігається роль безпосередньої привабливості стимулу і його емоційного забарвлення в процесі уваги.

Така активація не стимулює і не полегшує в повній мірі подальшого поглибленого аналізу нового стимулу. Вона спрямована радше на безпосередню оцінку його емоційної значущості, задовольняючи потреби дитини у враженнях.

З 9-10 років мимовільна увага організовується за типом дорослого - реакція активації на новий стимул проявляється у вигляді тривалої і генералізованої десинхронизации альфа-ритму. «Розпад» склалася в стані спокою системи створює оптимальні умови для формування нових функціональних об'єднань і тим самим полегшує аналіз інформації в корі великих півкуль.

Феномен професійної деформація як аспект емоційного вигорання педагога
Дослідженню трудової діяльності людини присвячено чимало робіт у вітчизняній психології, починаючи з праць таких вчених як С. Л Рубінштейн, А. А. Леонтьєв, Л. С. Вигодський, Б. Г. Ананьєв [3] . При всьому відмінності в підходах до даного.

_Т_
Таксисом (від грец. Taxis - порядок, розташування) - природжені механізми просторової орієнтації рухової активності тварин в напрямку сприятливих життєво необхідних умов середовища (позитивні Т.) або в напрямку від ні.

Управління копінг поведінкою в рамках понять теорії збереження ресурсів як один із способів профілактики вигорання педагогів
Дослідники все частіше цікавляться тим, як людські сили і адаптивні можливості (фізичні та психосоціальні ресурси) сприяють обмеженню негативних наслідків стресу. Збереження або підвищення стресостійкості особистості.

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...