Вікові новоутворення молодшому шкільному віці. Діти шкільного віку MAMA-Ua сайт для батьків
Головна » Інше
Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...

Вікові новоутворення молодшому шкільному віці. Діти шкільного віку

Психологічні новоутворення в молодшому шкільному віці

При будь-якому навчанні діти, які закінчують початкову школу, істотно відрізняються від надійшли в перший клас. Вимоги навчальної діяльності неминуче ведуть учнів до формування Довільних як характеристики всіх їх психічних процесів. Довільність формується в результаті того, що дитина щодня робить те, що вимагає його позиція учня: слухає пояснення, вирішує завдання і т. Д. Поступово він навчається робити те, що Треба . а не те, що йому хотілося б. Таким чином, учні навчаються Управляти своєю поведінкою (в тій чи іншій мірі), долати труднощі, рухатися до поставленої мети, шукати кращі шляхи її досягнення.

Друге важливе новоутворення - Рефлексія. Учитель вимагає від дитини не тільки рішення задачі, але і обгрунтування його правильності. Це поступово формує здатність у дитини усвідомлювати, віддавати собі звіт в тому, що він робить, що зробив. Більше того - оцінити, а чи правильно він зробив і чому він вважає, що правильно. Таким чином, учень поступово навчається дивитися на себе як би очима іншої людини - з боку - і оцінювати свою діяльність. Уміння людини усвідомлювати те, що він робить, і аргументувати, доводити свою діяльність і називається рефлексією.

У початковий період навчання учням першого класу потрібно опора на зовнішні предмети, моделі, малюнки. Поступово вони навчаються замінювати предмети словами (усний рахунок, наприклад), утримувати в голові образи предметів. До закінчення початкової школи учні вже можуть виконувати дії про себе - в розумовому плані. Це означає, що їх інтелектуальний розвиток піднялося на нову сходинку, у них сформувався Внутрішній план дій.

Отже, психічна діяльність учня, який закінчив початкову школу, повинна характеризуватися трьома новоутвореннями: Довільно, рефлексією, внутрішнім планом дій '.

1 Див. Давидов В. В. Психічний розвиток у молодшому шкільному віці // Вікова і педагогічна психологія / За ред. А. В. Петровського. - М. 1979.-С. 69-101.

Новоутворення, з якими дитина прийшла в школу, розвинулися в процесі його ігрової діяльності і дозволили йому приступити до навчання. Участь у навчальній діяльності, систематичне вчення сформували нові особливості психічної діяльності молодшого школяра. Ці новоутворення, в свою чергу, підготували учнів до переходу на наступний щабель освіти - в середню школу.

Розвиток зазначених особливостей психіки школярів йде в нерозривному зв'язку з оволодінням ними різними видами пізнавальної діяльності. Так, під час вступу до школи діти не здатні провести аналіз різних властивостей сприймаються об'єктів. Вони зазвичай обмежуються назвою кольору і форми. В процесі навчання діти навчаються Цілеспрямовано сприйняттю предметів. Спочатку вчитель дає зовнішній зразок руху погляду по сприймається об'єкту, використовуючи указку. Потім дитина навчається складати схему, словесний план спостереження, виходячи з його мети. Таким чином формується довільне, цілеспрямоване спостереження - один з важливих видів пізнавальної діяльності.

Істотно змінюється і діяльність, пов'язана із запам'ятовуванням і відтворенням того, що залишилося в пам'яті. Першокласники легко запам'ятовують яскраве, емоційно вражаюче. Вони схильні до буквального запам'ятовування. Але вчення постійно вимагає нового типу запам'ятовування, де спочатку відбувається аналіз матеріалу, що запам'ятовується, виділення головного, угруповання матеріалу і т. Д. Поступово формуються прийоми довільного, осмисленого запам'ятовування. Мимовільне запам'ятовування зберігає свою цінність, але і воно зазнає змін, що йдуть в сторону осмислення матеріалу, що запам'ятовується. Попередня робота з матеріалом виявляється вирішальною для запам'ятовування: матеріал запам'ятовується як би сам собою. Поступове формування внутрішнього плану дій призводить до суттєвих змін у всіх інтелектуальних процесах. Спочатку діти схильні робити узагальнення за зовнішніми, як правило, несуттєвим ознаками. Але в процесі навчання вчитель фіксує їх увагу на зв'язках, відносинах, на тому, що безпосередньо не сприймається, тому учні переходять на більш високий рівень узагальнень, виявляються здатними засвоювати наукові поняття, не спираючись на наочний матеріал.

У початковій школі відбувається розвиток всіх пізнавальних процесів, але Д. Б. Ельконін, слідом за Л. С. Виготським, вважає, що зміни в сприйнятті, в пам'яті є похідними від Мислення. Саме мислення стає в центр розвитку в цей період дитинства. В силу цього розвиток сприйняття і пам'яті йде по шляху Інтелектуалізації. Учні використовують розумові дії при вирішенні задач на сприйняття, запам'ятовування і відтворення. «Завдяки переходу мислення на нову, більш високу ступінь відбувається перебудова всіх інших психічних процесів, пам'ять стає мислячою, а сприйняття думаючим. Перехід процесів мислення на новий щабель і пов'язана з цим перебудова всіх інших процесів і складають основний зміст розумового розвитку в молодшому шкільному віці » '.

'Ельконін Д. Б. Вибрані психологічні труди.-М. 1989.-С. 255.

Необхідно відзначити при цьому, що, відповідно до сучасних психологічними даними, розумовий розвиток молодших школярів має великі резерви. У масовій школі ці резерви фактично не використовуються. Багаторічні дослідження, проведені під керівництвом Д. Б. Ельконіна і В. В. Давидова, показали, що у сучасних дітей, в силу принципово нових соціальних умов їх розвитку, можна сформувати більш широкі і більш багаті розумові здібності, ніж це робилося досі '.

'Див. Вікові можливості засвоєння знанні / Под ред. Д. Б. Ельконіна і В. В. Давидова. - М. 1966.

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...